چهارشنبه, ۲ خرداد ۱۴۰۳

انواع قالب کفش

یکی از ابزار بسیار مهم مورد استفاده در تولید کفش ، قالب کفش است. قالب کفش در واقع ماکت مصنوعی پا برای تولید انواع مختلف کفش است. برای تولید کفش از انواع مختلف زنانه ، مردانه و یا اسپرت ، مجلسی ، بوت ، نیاز به قالب کفش مناسب دارد. معمولا جنس قالب کفش از موادی مانند چوب ، چدن و یا پلی اتیلن انتخاب می گردد. جنس قالب کفش باید استحکام لازم را در برابر فشار ، رطوبت و مواد شیمیایی و فشارهای مکانیکی کشش و شکل دادن کفش  را داشته باشد.
در فرایند تولید کفش ، چرم رویه بر روی قالب کفش پوشانده می شود. پس از چسب کاری و دوخت دور کفش و وصل کردن زیره ، حالا وقت آن می رسد که بایستی قالب کفش از داخل کفش خارج شود. برای خارج کردن قالب کفش از داخل کفش تولیدی ، طراحی های مختلفی از برش قالب کفش به وجود آمد. در ذیل تعدادی از پر کاربردترین انواع طرحهای قالب کفش و یا انواع برش کفش را معرفی می کنیم.

 

1- قالب کفش برش ساده :

این نوع برش کاربرد های مخصوص خود را دارد در تولید انواع صندل ، بوت ، انواع کفش های زنانه استفاده می گردد. همانطور که از نامش پیداست این نوع قالب کفش هیچگونه برشی ندارد. در شکل زیر یک نمونه از قالب کفش ساده تولیدی در ایران فاتح را مشاهده می کنید.

قالب کفش ساده

 

 2- قالب کفش برش سی (c) :

همانطور که در شکل پایین می بینید در ساخت و طراحی این نوع قالب کفش یک برش شبیه حرف C انگلیسی در این قالب توسط دستگاه مخصوص برش زده شده است. دو قسمت جدا از هم توسط فنز ، وینت و پیچ مخصوص با هم اتصال دارند.

 

قالب کفش برش C

 

3- قالب کفش برش وی (v) :

قالب کفش برش V یک نوع طراحی قاب کفش است که در آن یک برش شبیه حرف V  انگلیسی در قالب کفش توسط دستگاه برش تعبیه می گردد. در این نوع برش همانند برش C از وینت ، فنر و پیچ برای اتصال دو قطعه برش زده شده استفاده می گردد.

قالب کفش برش V
 

4- قالب کفش برش خلبری :

در این نوع طراحی قالب کفش یک برش انحنا دار بر روی قالب کفش توسط دستگاه برش زن همانند شکل زیر تعبیه می گردد.

 
قالب کفش برش خلبری
 

5- قالب کفش برش لا انگشتی :

قالب کفش برش لا انگشتی این نیز یکی از انواع طراحی برش قالب کفش است.

 
قالب کفش برش لا انگشتی 
 
 
تصاویر مرتبط